Koty, podobnie jak psy to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Swą popularność zyskują między innymi przez to, że dobrze znoszą samotność. Dlatego też są idealnym zwierzakiem dla osób pracujących. Kota możemy kupić w hodowli, bądź adoptować ze schroniska. Kota możemy trzymać w pojedynkę, a także w większej ilości.
Jak się przygotować do opieki nad kotem?
Koty to zwierzęta, które lubią wspinać się i skakać po meblach. Dlatego też musimy liczyć się z tym, że częściej będziemy musieli wymieniać meble w naszym domu. W przeciwieństwie do psów, nie musimy wyprowadzać kotów na spacery. Wystarczy umieścić w domu kuwetę, w której kot będzie załatwiał swoje potrzeby. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele kuwet do wyboru. Najtańsze są te klasyczne kuwety. Najdroższe to kuwet samoczyszczące, których cena to nawet ponad tysiąc złotych. Taka kuweta automatycznie się czyści, nawet kiedy nie ma nas w domu. Dzięki temu brzydki zapach nie unosi się w pomieszczeniu, w którym znajduje się kuweta. Kuwetę możemy postawić w łazience lub przedpokoju. Jednak pamiętajmy, żeby drzwi do tego pomieszczenia były zawsze otwarte. Do kuwety najlepiej wybrać pachnący żwirek. Miski na jedzenie i wodę powinny znaleźć się w miarę spokojnym miejscu. Najlepiej wybrać miski metalowe lub ceramiczne, które nie będą się ślizgały.
Kot potrzebuje rozrywki w ciągu dnia. Dlatego warto kupić specjalny drapak dla kota z półkami i domkiem. Dzięki temu nasz pupil będzie miał miejsce do odpoczynku i zabawy. Kwiatki na parapecie mogą ucierpieć, kiedy kot się do nich dobierze. Dlatego warto ustawić kwiaty tak, żeby na parapecie zostało miejsce dla kota. Dzięki temu nasz pupil nie powinien niszczyć roślin. Do zabawy z kotem przydadzą się zabawki. Zwierzęta te uwielbiają gonienie za myszką lub piłką na sznurku. Regularnie musimy czesać koty. Dodatkowo musimy podawać preparat na odkłaczanie. Jeśli wypuszczamy kota na dwór, to musimy zabezpieczyć go przed kleszczami. Tutaj najlepiej sprawdzą się kropelki, które chronią przed kleszczami przez 4 tygodnie. Dodatkowo chronią one kota przed pchłami przez 8 tygodni. Musimy również regularnie przycinać pazury kota. Możemy to robić samodzielnie w domu. W tym celu musimy kupić specjalne cążki do pazurów. Obcinanie możemy również wykonać u weterynarza. Kosztuje to maksymalnie kilkanaście złotych. Kota musimy również regularnie odrobaczać co 3-4 miesiące i zapewniać mu codzienną przestrzeń w czym mogą nam pomóc drzwiczki dla psa i kota petWALK. Dzięki takiemu nowoczesnemu dodatkowi wzbogacimy nie tylko życie naszego pupila ale również wystrój naszego mieszkania.
Czym karmić kota?
Koty to mięsożerne zwierzęta. Dlatego właśnie powinniśmy unikać karm z marketu, które w swoim składzie zawierają prawie same zboża i znikomą ilość mięsa. Wybierając dobrej jakości karmę dla kota, musimy zwrócić uwagę na skład. Na pierwszym miejscu w składzie powinno być właśnie mięso. Mogą być to również ryby. Sucha karma dla kota to najczęściej wybierany sposób żywienia. Jest to proste i dość tanie. Za worek dobrej jakości suchej karmy zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Taka ilość jedzenia wystarczy na miesiąc lub dwa. Karma mokra to dobre urozmaicenie diety naszego pupila. Sucha karma może stać stale w misce, a mokrą możemy podawać raz lub dwa razy dziennie. W ten sposób kot zawsze będzie miał dostęp do pokarmu. Oczywiście musimy przestrzegać dawkowania, które podane jest na opakowaniu karmy. W ten sposób unikniemy otyłości u kota, która ma negatywny wpływ na jego zdrowie.