Rak piersi: co warto widzieć o profilaktyce?

Rak piersi profilaktyka

Rak piersi jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla wielu kobiet na całym świecie, a ignorowanie pierwszych objawów tej choroby może mieć dla wielu z nas poważne konsekwencje. Co warto wiedzieć na temat raka piersi? W jaki sposób można walczyć z tą groźną i podstępną chorobą?

Choć na raka piersi co roku umiera kilka tysięcy Polek, musimy pamiętać o jednym – z tą choroba można skutecznie walczyć. Kluczem do sukcesu jest wczesne wykrycie problemu, a więc profilaktyka, opierająca się na regularnym wykonywaniu badań. Jakich?

Walka z rakiem

Przede wszystkim każda kobieta powinna na bieżąco obserwować swe piersi i zwracać uwagę na takie sygnały, jak kształt brodawek czy niepokojące zmiany skórne. Każda kobieta powinna też pamiętać o tym, jak ważne jest systematyczne badanie piersi w domu, polegające na dotykaniu ich palcami w określony sposób. Dzięki temu każda kobieta ma szanse w porę wykryć niepokojące zmiany oraz guzki, a tym samym w porę rozpocząć odpowiednie leczenie. W walce z rakiem piersi bardzo ważną rolę odgrywają też takie badania profilaktyczne, jak mammografia. Dzięki nim zwiększa się szansa na wczesne wykrycie niepokojących zmian oraz na rozpoczęcie skutecznej walki z rakiem piersi.