Ciąża to na pewno jeden z tych bardzo wyjątkowych stanów w życiu każdej kobiety. Nie na darmo przecież mówi się o tym, że kobieta, która spodziewa się dziecka znajduje się w tak zwanym „błogosławionym stanie”. Nic więc dziwnego, że także polski Kodeks Pracy przyznaje takim damom szczególne prawa. Co do zasady bowiem kobiety będącej w ciąży nie można pozbawić pracy.
Kobiety, które są w ciąży znajdują się w naszym kraju pod szczególną ochroną pod względem zatrudnienia. Oznacza to, nie mniej ni więcej, że dany pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy o świadczenie pracy takiej kobiecie do czasu, aż nie powróci ona na swoje stanowisko pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Należy jednak koniecznie pamiętać o tym, iż w polskim prawie pracy ustawodawca przewidział pewien wyjątek od tej powszechnie obowiązującej reguły.
Taka szczególna ochrona nie przysługuje tym pracownicom, które były zatrudnione na tak zwany okres próbny, który łącznie nie przekraczał okresu jednego miesiąca. Jeżeli natomiast kobieta zawarła z pracodawcę umowę o pracę na dłuższy wymiar czasu niż wspomniany wcześniej okres jednego miesiąca i ta umowa w zwykłych okolicznościach uległa by rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży to wtedy taki stosunek pracy właściwie z automatu jest przedłużany aż do dnia w którym odbędzie się poród. Taka ochrona wydaje się być zupełnie uzasadniona, jeśli weźmiemy pod uwagę to w jak szczególnym okresie zarówno życiowym jak i zawodowym znajduje się kobieta w ciąży.
Najlepiej więc dla pracodawcy, gdy jego pracownica jest w ciąży po prostu pomóc jej przejść przez ten okres.