Jak zadbać o skórę twarzy po zimie i przygotować się do wiosny?

Jak zadbać o skórę twarzy?

Skóra po zimie wymaga intensywnej regeneracji. Mrozy, wiatr i ogrzewane pomieszczenia często prowadzą do jej przesuszenia. Dodatkowo mała ilość słońca i zanieczyszczone smogiem powietrze sprawiają, że cera jest obciążona i pozbawiona blasku. Częstym zjawiskiem jest łuszczenie się naskórka i powstawanie niedoskonałości w postaci wyprysków i zatkanych porów. Aby odzyskać blask na wiosnę, warto szczególnie zadbać o skórę, pamiętając o kilku ważnych krokach w pielęgnacji.

Jak zimowa aura wpływa na skórę?

Skóra po zimie często jest mocno przesuszona i obciążona. Zarówno niskie temperatury, wiatr, ogrzewanie w pomieszczeniach, jak i zanieczyszczenia powietrza mocno nadwyrężają kondycję naszej cery. Stosowane w zimie kosmetyki o bogatej konsystencji często są jedynym ratunkiem, wpływają jednak na jej obciążenie. Tłuste kremy mogą zatykać pory i powodować zaskórniki, wypryski i innego rodzaju niedoskonałości. Podczas pielęgnacji po zimie nie możemy zapominać również o ustach, które pod wpływem wiatru i zimnego powietrza stają się nieodpowiednio nawilżone, są spierzchnięte i pękają. Warto pamiętać również o tym, że mała ilość promieni słonecznych wpływa na niedobory ważnej również dla kondycji skóry witaminy D. Aby odpowiednio zadbać o skórę twarzy po zimie, warto wprowadzić kilka kroków pielęgnacyjnych, które pozwolą cerze odzyskać blask i witalność.

Pielęgnacja po zimie – na co zwrócić uwagę?

Przesuszona, obciążona i pozbawiona blasku skóra potrzebuje dogłębnego oczyszczania i solidnej dawki składników odżywczych, których możemy jej dostarczyć, używając odpowiednich kosmetyków. Dzięki kilku prostym zmianom w pielęgnacji przygotujemy się na wiosnę i dodamy cerze energii i witalności. W pierwszej kolejności warto zweryfikować model pielęgnacji. Naturalna i wieloetapowa pielęgnacja pomoże w łatwy sposób odbudować nadwyrężoną po zimie kondycję skóry. Do najważniejszych kroków codziennej rutyny pielęgnacyjnej należą oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie oraz regeneracja.

Oczyszczanie jako podstawa pielęgnacji

Pierwszym etapem, który należy stosować niezależnie od stanu skóry i rodzaju cery, jest dokładne oczyszczanie. Po zimie możemy zmagać się z zatkanymi porami i niedoskonałościami jak wypryski. Tłuste kremy o bogatej konsystencji pomagają zahamować ucieczkę wody z naskórka, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Mogą jednak dodatkowo powodować zapychanie porów i obciążać skórę. Z tego względu warto sięgać regularnie po peelingi, których intensywność należy dobierać do rodzaju skóry. Cerom naczynkowym poleca się delikatne złuszczanie chemicznymi peelingami na bazie kwasu azelainowego, który nie tylko pomaga pozbyć się martwego naskórka, ale również pomaga neutralizować zaczerwienienia. Skóry tłuste z kolei powinny postawić na złuszczanie mechaniczne peelingami ziarnistymi lub na peelingi enzymatyczne na bazie kwasów AHA, które sprawdzą się też przy cerze mieszanej. Oprócz peelingów obowiązkowym etapem codziennej rutyny pielęgnacyjnej powinno być dwuetapowe oczyszczanie oparte w pierwszej kolejności na rozpuszczaniu zanieczyszczeń i makijażu olejkiem lub masełkiem emolientowym. Kolejnym krokiem natomiast powinno być dokładne domycie pozostałych zanieczyszczeń z użyciem pianki, żelu bądź emulsji do mycia twarzy.

Intensywne nawilżanie i odżywianie skóry twarzy

Po etapie oczyszczania nie możemy zapomnieć o nawilżeniu skóry i jej odżywieniu. Poranna pielęgnacja powinna uwzględniać serum lub krem o lekkiej konsystencji, który będzie dobrym podkładem pod makijaż i będzie zawierał niezbędne do ochrony przed szkodliwym działaniem wolnych rodników antyoksydanty. Dobrze jest postawić na krem lub serum z kwasem hialuronowym, witaminą C lub koenzymem Q10. Składniki te nie tylko wspomagać będą naturalną barierę ochronną skóry, ale także dogłębnie ją nawilżą. Wiosną warto wybierać produkty o lekkiej konsystencji, które nie będą obciążać skóry. Wieczorem z kolei możemy postawić na bogatszy krem, który odżywi skórę i wspomoże odbudowę jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Składnikami, których warto szukać w kremie, czy serum na noc są ceramidy, peptydy i emolienty. Miłośnicy olejków mogą również domknąć pielęgnację naturalnymi kosmetykami tego typu. Warstwa okluzyjna, jaką tworzą oleje, pozwoli zapobiegać ucieczce wody z głębszych warstw skóry.

Solidna dawka regenerujących składników

Oczyszczona i pozbawiona martwego naskórka cera gotowa jest na solidną dawkę regenerujących witamin, antyoksydantów i minerałów. Aby zapewnić skórze zastrzyk odżywczych substancji, warto systematycznie korzystać z maseczek i esencji ze skoncentrowaną dawką niezbędnych dla jej zdrowego wyglądu i zachowania dobrej kondycji składników. Dzięki produktom tego typu możemy uzyskać natychmiastowe efekty. Po takich zabiegach skóra wygląda na bardziej wypoczętą, a niezbędne dla jej zdrowia składniki odżywcze mają szansę zadziałać na głębszych warstwach skóry. Dzięki odpowiednio dobranym do potrzeb skóry składnikom możemy aktywować procesy odnowy komórkowej skóry, poprawić krążenie i dogłębnie ją nawilżyć.

Kremy z filtrem przez cały rok

Niezbędnym etapem codziennej pielęgnacji jest stosowanie kremów z filtrem. Stosować je powinniśmy nie tylko w okresie wiosennym i letnim, ale przez cały rok. Promienie słoneczne, które mają wpływ na fotostarzenie się skóry, nie są filtrowane przez chmury, więc działają przez cały rok. W związku z tym niezbędne jest stosowanie kremów z odpowiednio wysokim faktorem nie tylko, gdy świeci słońce, ale także w pochmurne dni. Promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia, pozbawiając skórę wody i wpływając na rozpad niezbędnych dla zachowania dobrej kondycji włókien kolagenowych i elastynowych. Wiosną warto postawić na kremy z filtrem spf50 o lekkiej konsystencji. Można również sięgać po kremy BB z filtrem, dzięki którym nie tylko zapewnimy skórze ochronę przed promieniami słonecznymi, ale także zakryjemy dyskretnie niedoskonałości cery.